#Ciekawostki #Psychologia

Wpływ influencera na społeczeństwo

Artykuł analizuje wpływ influencerów na współczesne społeczeństwo, skupiając się na roli, jaką odgrywają w kształtowaniu postaw i zachowań ich odbiorców. Przedstawione są zarówno pozytywne, jak i negatywne aspekty tego oddziaływania, z uwzględnieniem rosnącej popularności influencerów w Polsce. Autor dokonuje oceny wpływu influencerów na dzieci i nastolatków, zwracając uwagę na kwestie świadomości społecznej, kształtowania zainteresowań oraz charakteru relacji między influencerem a odbiorcami.

Influencerzy to osoby, które tworzą treści i publikują je w Internecie na swoich kanałach społecznościowych. Treści te stanowią przeważnie zdjęcia, nagrania video, piosenki oraz opinie na wszelkie tematy, dzięki którym zdobywają oni popularność i posiadają znaczący wpływ na zachowanie społeczeństwa. Ich widownia to nie tylko dzieci i nastolatkowie, ale również osoby starsze. W Internecie odnaleźć można natomiast informację, iż aż 21 milionów Polaków śledzi działalność co najmniej jednego influencera, a trzech na czterech ulega jego wpływom.

Relacja między influencerem a odbiorcami zaczyna się od zwykłej subskrypcji na YouTube lub obserwacji na Instagramie i innych mediach społecznościowych. Zanim do tego dojdzie, odbiorca zapoznaje się z kilkoma publikacjami konkretnej osoby działającej w Internecie. To z kolei sprawa, że codziennie wyświetla mu się coraz to więcej postów, relacji lub filmów tej osoby. Patrząc na to codziennie, powoli przekonuje się on do przekazywanych mu treści, a influencer zyskuje jego zaufanie. Pamiętać należy jednak, iż wpływ influencera na odbiorcę może być zarówno pozytywny, jak i negatywny.

Do pozytywnych skutków oddziaływania influencera na obecne społeczeństwo, zaliczyć można zwiększenie się świadomości ludzi przykładowo w zakresie ochrony środowiska i potrzeby zmiany złych nawyków, w związku z promowaniem przez nich zrównoważonego trybu życia i recyklingu. Oglądając takie treści, młode osoby zaczynają naśladować swoich idoli. Równie pozytywnym skutkiem influencingu jest powstawanie tzw. fandomów. Dzieci i nastolatkowie posiadający tego samego idola, tworzą grupy, w ramach których śledzą jego działania w Internecie i rozwijają swoje zainteresowania. Influencerzy organizują natomiast dla takich osób obozy oraz tworzą dla nich produkty żywnościowe, czy też kosmetyki.

Niestety, obecnie zauważyć można równie dużo negatywnych zachowań wśród influencerów, które mają niekorzystny wpływ na ich odbiorców. W ocenie autora, szczególnie negatywnym skutkiem śledzenia działalności innych osób w Internecie jest uzależnienie od mediów społecznościowych ich odbiorców. Im więcej oglądasz, tym bardziej Cię to ciekawi i chcesz widzieć więcej. Jest to ciągły impuls do logowania się i sprawdzania co dzieje się w mediach społecznościowych. Kolejny ważny, zauważalny aspekt oddziaływania działalności influencerów na społeczeństwo, to zamykanie się w sobie osób śledzących ich działalność w Internecie, odcinanie się od realnego świata i swoich znajomych, a czasem nawet rodziny i skupianie się wyłącznie na życiu osób, których nigdy nie mieli oni szansy poznać osobiście. Łączy się z tym zjawisko zapadania na depresję coraz większej liczby osób w młodym wieku. Obserwując influencerów, widzą one tylko część ich „idealnego” życia i pozostają one w przekonaniu, że nie popełniają oni żadnych błędów. Z tego powodu czują się gorsze i uważają, że inni mają lepsze życie od nich, a przy tym radzą sobie lepiej niż one. Wpływa to również na obniżenie samooceny dzieci i młodzieży, zaś wspomniane wcześniej „fandomy”, są dla nich dobre wyłącznie do czasu, kiedy nie zacznie się rywalizacja pomiędzy nimi o uwagę swojego idola.

Podsumowując, mimo iż ze zjawiskiem influencerów wiążą się liczne pozytywy, to niestety niesie ono za sobą również wiele negatywów o szczególnie niekorzystnych skutkach, których „ofiarami” niestety najczęściej padają dzieci. Dlatego też, zdaniem autora warto uświadamiać rodziców co do tego, jakie konsekwencje pociąga za sobą zbyt duże zaufanie dzieci i młodzieży w stosunku do osób tworzących treści w Internecie.

Komentarz Eksperta

Idealizowanie postaw idola jest naturalnym zjawiskiem dotyczącym niemal każdego fana. Od kiedy jednak mamy dostęp do mediów społecznościowych, to idealność stała się nie tylko wyobrażeniem, ale faktem. Dla wielu osób korzystanie z Instagrama czy Facebooka to codzienność. Dodając do tego mnogość treści o każdej możliwej tematyce, gdzie „specjalistów” w danym obszarze jest na pęczki, można odczuć spore zamieszanie, zagubienie i niepewność.

Kim jestem? Jaki jestem? Czy moje życie wygląda wystarczająco dobrze?

Autorka w swoim artykule podchodzi do tematu z różnorodnej perspektywy, która daje możliwość spojrzeć na problem z dużą dozą obiektywizmu. Przygląda się pozytywnym wpływom influencerów oraz ich negatywnym oddziaływaniom. To znaczący głos w dyskusji, szczególnie że płynie od osoby znającej realia środowiska rówieśniczego. Odnalezienie złotego środka ma znaczenie nie tylko ze względu na dobro społeczne. Codzienność jednostki w świecie mediów społecznościowych bywa trudna, dlatego tak ważnym jest podejmowanie dyskusji, co autorka artykułu zrobiła w trafny i przemyślany sposób.

mgr Anna Kasprzakpsycholog

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *